Andy i Terry mieszkają w siedemdziesięcioośmiopiętrowym domku na drzewie (mieli sześćdziesięciopięciopiętrowy, ale się rozbudowali). A ten domek jest najfajniejszy na świecie! Znajdziecie tu między innymi: sąd z mechanicznym sędzią Młotosławem Bęc-Walskim, Andylandię (obłąkaną mieścinę pełną klonów Andy’ego), krowywiadowców, Mela Gibona i bardzo złą kaczkę. No, na co czekacie? Właźcie!
Odpowiedzialność:
Andy Griffiths ; ilustracje Terry Denton ; przełożyła Maciejka Mazan.
Jest jednym z najpopularniejszych australijskich autorów książek dla dzieci, którego publikacje ukazały się już w ponad 30 krajach, a sam pisarz jest laureatem ponad 40 nagród przyznanych przez jego młodych czytelników. Andy Griffiths ma już na koncie około 30 książek, z których największa popularnością cieszy się seria „Domek na drzewie”.
Andy Griffiths urodził się 3 września 1961 roku w Melbourne, w południowo-wschodniej Australii. Pierwsze pisarskie próby podejmował, gdy miał sześć lat, jednak minęło sporo czasu, zanim na poważnie podszedł do literatury – [>>] przez wiele lat, na wzór swoich idoli: Alice’a Coopera i Davida Bowiego, chciał zostać wokalistą kapeli rockowej. Griffiths ukończył szkołę średnią Yarra Valley Grammar School, następnie studiował filologię angielską na Uniwersytecie Monash, który ukończył w 1984 roku, zdobywając dyplom pierwszego stopnia. Po studiach Andy Griffiths imał się różnych zajęć – spełniał swoje marzenie, śpiewając w zespole, pracował jako taksówkarz, a w końcu został nauczycielem angielskiego w szkole podstawowej.
Jako nauczyciel zauważył, a także usłyszał od swoich uczniów, że nie są oni w najmniejszym stopniu zainteresowani czytaniem, wręcz uważają tę czynność za stratę czasu. Wtedy Griffiths poczuł misję: postanowił zrobić wszystko, by zainteresować swoich podopiecznych literaturą. W wolnych chwilach zaczął pisać zabawne opowiadania i rozdawał je swoim uczniom, którzy, szalenie rozbawieni, sami postanowili pisać podobne teksty. Zostały one następnie zebrane, oprawione i umieszczone na półce w szkolnej bibliotece. Zadowolony ze swojego sukcesu, Andy Griffiths postanowił rozszerzyć swoje pole zasięgu. Dopracował opowiadania, wydrukował je, skserował i zaczął sprzedawać w lokalnych sklepach. W międzyczasie próbował również szczęścia u wydawców – na początku dostawał same odmowne odpowiedzi, jednak po jakimś czasie znalazł chętnych na swoje opowieści.
Pierwsza książka ukazała się w 1997 roku – była to pierwsza część ośmiotomowej serii pod tytułem „Just!”.
Obecnie jest ambasadorem fundacji The Indigenous Literacy Foundation, której misją jest zapewnienie odpowiednich warunków materialnych, aby zwiększyć czytelnictwo i zainteresowanie literaturą u dzieci rdzennych mieszkańców Australii i Oceanii. Jest również ambasadorem akcji Victorian Premiers Reading Challenge oraz fundacji Pyjama Foundation.