Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy WESOŁA m.st. Warszawy

book
book

Wniebowzięte : o stewardesach w PRL-u

Tytuł równoległy: "O stewardesach w PRL-u ".

Autor: Sulińska, Anna

   Notka biograficzna  



W 1903 roku Orville Wright wzbija się w powietrze maszyną napędzaną silnikiem spalinowym i na nowo definiuje wolność. W 1945 jej smak poznaje w Polsce sześć dziewcząt, dwie dekady później - około dwudziestu. Z każdym rokiem jest ich więcej. Znają języki obce, są młode, piękne i bardzo dobrze wykształcone. Wyjeżdżają na Zachód, kupują modne ubrania, kawior popijają szampanem,

podróżują z aktorami, pisarzami, sportowcami. Nocują w najlepszych hotelach, zarabiają w dolarach, chodzą na rauty w ambasadach. I to wszystko w godzinach pracy. Totalna wolność - to daje w PRL-u zawód stewardesy. Zawód, a właściwie zajęcie, jak twierdzą setki zazdrosnych, polegający na tym, by ładnie wyglądać, przejść się po pokładzie i podać kanapki pasażerom. To wszystko prawda. Częściowa. Bo bycie stewardesą w PRL-u to także praca po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu, konieczność radzenia sobie ze zmęczeniem, z trudnymi pasażerami, z służbami bezpieczeństwa i celnikami, którzy patrzą na ręce, z chorobami, ze strachem o życie swoje i koleżanek. To także codzienne wybory - czy zapisać się do partii, czy dorobić, czyli przemycać, uciec z Polski, czy jednak zostać z rodziną?Stewardesy pracujące w Polskich Liniach Lotniczych LOT w czasach PRL-u przez lata milczały. Niedoceniane, często pomijane w historii polskiego lotnictwa opowiadają, jak naprawdę wyglądało ich życie. Mówią o marzeniach, wolności, samodzielności i o cenie, jaką musiały za nie zapłacić.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Anna Sulińska.
Seria:Reportaż / Wydawnictwo Czarne
Hasła:Kobieta - Polska
Lotnictwo cywilne - 20 w.
Stewardesy i stewardzi - Polska
Polska - 1944-1989 r.
Reportaż polski - 21 w.
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2016.
Opis fizyczny:232 strony : ilustracje ; 23 cm.
Uwagi:Bibliogr.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Główna
ul. 1 Praskiego Pułku WP 31

Sygnatura: 308
Numer inw.: 34563
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 1
ul. Jana Pawła II 25 (Centrum Pogodna)

Sygnatura: 316
Numer inw.: 22657
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 2
ul. Podleśna 38

Sygnatura: 316
Numer inw.: 18068
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Sulińska, Anna

Urodzona w 1983 roku, badaczka i reporterka, absolwentka socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w „Wysokich Obcasach” i „Dużym Formacie”. Autorka reportaży Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u i Olimpijki oraz współautorka książki z obszaru HR i zarządzania Od Lokomotyw do Zagubionych. Jakie mamy typy pracowników i jak z nimi postępować. Książka Olimpijki została nominowana do nagrody GrPress dla Książki Reporterskiej Roku.

Źródło: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/anna-sulinska




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

book


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.