Biblioteka Publiczna

w Dzielnicy WESOŁA m.st. Warszawy

book
book

Zofia Kossak : opowieść biograficzna

Autor: Jurgała-Jureczka, Joanna.

   Notka biograficzna  



"Kossakowie orzą, sieją, chodzą na wojnę i piszą". Zofia Kossak, primo voto Szczucka, secundo voto Szatkowska wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zdeterminowało jej życie. Jednocześnie zaś, w myśl zasady noblesse oblige, zobowiązywało do pielęgnowania pamięci o familii i o jej losach przeplatających się z dziejami innych rodów. Dzięki wypełnionemu wobec

potomnych zobowiązaniu pamiątki i dokumenty zachowane w muzeum pisarki w Górkach Wielkich mówią dziś wiele o rodzinie Kossaków i o niej samej. Była żoną, matką, zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, by w końcu zostać pisarką, której proza historyczna, w tym "Błogosławiona wina" i "Krzyżowcy", czytana jest do dziś. Więźniarka Auschwitz i Pawiaka. Jej dramatyczne losy okupacyjne stanowiły cenę za zaangażowanie w ruch oporu i niesienie pomocy Żydom, do czego skłoniły ją głęboka wiara i współczucie. Po upadku Powstania Warszawskiego, w którym brała udział, trafiła do Londynu i wiele lat spędziła w Kornwalii, gdzie razem z mężem hodowała owce. Jak podkreślają wszyscy, którzy się z nią zetknęli, była osobą prawą, rozumiejącą, niosącą pomoc potrzebującym, odważną zarówno w głoszonych poglądach, jak i w postępowaniu. Piękny portret Zofii Kossak, kreślony na podstawie listów, pamiętników i wspomnień, przywraca jej postać współczesnemu czytelnikowi. Była kobietą niezwykłą, "bożym szaleńcem", mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska "Weronika", nieustraszona "Ciotka", osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha. Joanna Jurgała-Jureczka. Z wykształcenia historyk literatury, autorka książek i opracowań dotyczących przede wszystkim okresu 20-lecia międzywojennego i czasów PRL-u. W kręgu jej zainteresowań znajdują się Zofia Kossak, Gustaw Morcinek i inni literaci związani ze Śląskiem Cieszyńskim. Pracowała jako nauczycielka, dziennikarka i kierownik Muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Joanna Jurgała-Jureczka.
Hasła:Kossak, Zofia - (1889-1968)
Pisarze polscy - 20 w.
Biografie
Adres wydawniczy:Warszawa : Dom Wydawniczy PWN, cop. 2014.
Opis fizyczny:326, [2] s. : il. ; 25 cm.
Uwagi:Bibliogr. s. 319-322. Indeks.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Główna
ul. 1 Praskiego Pułku WP 31

Sygnatura: 821.162.1(091) Kossak Z.
Numer inw.: 33364
Pozycja wypożyczona

Wypożyczona przez: 000577
do dnia: 2024-11-29
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj

Filia nr 1
ul. Jana Pawła II 25 (Centrum Pogodna)

Sygnatura: 821.162.1(091) Kossak Z.
Numer inw.: 21881
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów

Filia nr 2
ul. Podleśna 38

Sygnatura: 821.162.1(091) Kossak Z.
Numer inw.: 17154
Dostępność: można wypożyczyć na 30 dni

schowekzamów


Notka biograficzna:

book

Jurgała-Jureczka, Joanna

Joanna Jurgała-Jureczka mieszka na Śląsku Cieszyńskim, jest żoną Krzysztofa, mamą Michała, Marcina i Magdaleny. Zdobywanie humanistycznego wykształcenia zaczęła od cieszyńskiego liceum im. Mikołaja Kopernika, potem ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 1999 roku uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Praca doktorska napisana pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz nosiła tytuł: Oswajanie "nieznanego kraju". Śląsk w życiu i twórczości Zofii Kossak.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/autor/73935/joanna-jurgala-jureczka




Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.